Mariina skála

Mariina skála

Jetřichovice (Ústecký kraj)

Mariina skála je jedním ze skvostů Českého Švýcarska. Chceme-li se kochat nezapomenutelným výhledem do okolní krajiny, čeká nás nesnadný výstup z Jetřichovic. Cíl ale stojí za to.

Mariina skála s vyhlídkovým altánem kdysi sloužila jako požární pozorovatelna. Zájem turistů na sebe ale nenechal dlouho čekat. V roce 1856 ji kníže Ferdinand Kinský zpřístupnil veřejnosti. Z původního názvu Velký Ostrý byla skála přejmenována podle manželky majitele panství − kněžny Marie Anny Kinské. Na jeho vrcholku byl roku 1856 postaven jednoduchý útulek dostupný 240 schody, který byl posléze přestavěn až do dřevěné podoby.

Krásný panoramatický výhled si zaslouží ti, kteří se vydají náročnou a strmou cestou po červené turistické značce z Jetřichovic (České Švýcarsko), asi 2 km. Zprvu je cesta klidná až po bývalou dětskou zotavovnu, pak se začne zvedat prudce vzhůru, nejprve po lesní cestě a ve finále turisty čeká výšlap po malých dřevěných schodech až na samý vrchol. Schody vedou na skále a v skalní soutěsce, jsou prudké.

Výstup na Mariinu vyhlídku není vhodný v zimě, při sněhu a náledí. Kvůli možnému uklouznutí na dřevěných schodech nedoporučujeme cestu ani za deště. Je to přece jen výška – sice jen 447 m. n. m., ale bude se vám to zdát rozhodně výš!

Jedná se o kratší, ale náročnější výlet. Rozhodně toto není výšlap pro ty, kdo se bojí výšek.

Z Mariiny vyhlídky se můžete vydat buď dále po červené do skal Českého Švýcarska, nebo se vrátit zpět do Jetřichovic.

Kontakt

tel. 777 819 916

Hodnocení:
  • Počet hvězdiček je 3/5
Přečteno: 3607×