Za kocourem Mikešem a jeho přáteli

Za kocourem Mikešem a jeho přáteli

Hrusice (Středočeský kraj)

Při tomto putování spatříte na vlastní oči kostelík, hospodu, chaloupky, lesíky, kopečky a rybníky – svět dětství malíře Josefa Lady, svět jeho kreseb a knížek.

V Hubačově je možné se vykoupat v Hubačovském rybníku. A když se řekne Hubačovský mlýn, tak se nám vybaví známá postavička hastrmana Brčála z Ladových pohádek, do Hrusic není daleko…

Nejcennější památkou Hrusic je malebný románský kostel sv. Václava ze 13. století, který známe z obrázků Josefa Lady, který obdivoval Jaroslav Seifert, a v kterém se vdávala Jiřina Šejbalová.

V Hrusicích je také možné navštívit Památník Josefa Lady, kde si můžete koupit knížky, betlémy a omalovánky s jeho typickými obrázky. Před obecním úřadem se nalézá bronzová busta Josefa Lady a uvnitř jsou k vidění modely hrusických chalup od Antonína Jedličky, mj. již neexistující Ladův rodný domek.

A pokud vám vyhládlo, zajděte do hospody U Sejků, kde se zřejmě odehrála Hospodská rvačka, jeden z nejznámějších Ladových obrazů. Točí tam dobré pivo a smaží bramboráky. V protější pizzerii vaše děti zase potěší dětský koutek. V Hrusicích je také pěkné dětské hřiště.

Les zvaný Šmejkalka je místem, kde moc dobře strašil starý Mulisák. Strašil za každého počasí, ale naštěstí jen v noci, takže žádný strach a hurá do Hrušova a do Senohrab.

Doprava

vlak, auto

Trasa

Mirošovice zastávka ČD 0 km (žlutá) – Hubačov 1 km – Hrusice 2,5 km – rozc. Na Šmejkalce 4 km – (červená), Hrušov 6 km – Senohraby nádraží ČD 7 km (celková délka trasy 7 km)

Hodnocení:
  • Počet hvězdiček je 3/5
Přečteno: 5783×

Diskuze:

  • 2012-04-02 23:58:58aaa98 |Pokus