Baťův kanál
Strážnice (Jihomoravský kraj)
Budete-li se pohybovat v okolí Kroměříže, Otrokovic, Sudoměřic, Hodonína či okolí, nenechte si ujít jedinečnou vodní stavbu na řece Moravě – Baťův kanál. Kanál pochází z 30. let minulého století a dnes je využíván jaku turistická vodní cesta. Vzhledem k tomu, že k řízení malých plavidel na Baťově kanálu není třeba žádné zvláštní oprávnění, nabízí se zde skvělá možnost vyzkoušet si řízení lodi na vlastní kůži.
Plavební cesta Baťův kanál byla vybudována v letech 1934–1938 společnými silami Země Moravskoslezské a firmy Baťa. Tato vodní cesta původně sloužící k přepravě lignitu je dlouhá 51 km, z nichž 27 km vede řekou Moravou a zbytek uměle vybudovaným kanálem. Plavba zde fungovala do roku 1945, poté byla zničena válkou a následně obnovena do roku 1961.
Hlavním po vodě dopravovaným materiálem byl lignit z Ratíškovických dolů, které vlastnila firma Baťa. Lignit se dopravoval do Otrokovic, kde byl spalován pod kotli tepelné elektrárny, která zásobovala kožedělný závod teplem a elektřinou.
Je Baťův kanál zcela unikátní dílo?
V současné době je kanál zprovozněn pro turistickou a sportovní plavbu. Od cestovních kanceláří zde působících je možné si zapůjčit rozmanité druhy plavidel od kánoe po osobní loď pro 30 osob. Cestovní kanceláře nabízejí také pravidelné plavby po kanále i zajímavé celodenní programy pro školy od mateřských po vysoké.
- Další výlety v regionu:
- Velké Pavlovice
- Dinopark Vyškov
- Jarošův mlýn – Muzeum řemesla mlynářského
Otevírací doba
Pravidelné plavby
Květen, červen, září:
Každý víkend a státní svátek:
Hodinová vyhlídková plavba s průvodcem – odjezdy lodě v 11.00 a 15.00
Červenec, srpen:
Hodinová vyhlídková plavba se koná každý den v 11.00 a v 15.00
Vstupné
80 Kč dospělý
40 Kč dítě od 3 let do 150 cm
Kontakt
- Web: www.batuvkanal.net
Trasa
Strážnice - Petrov - Sudoměřice - Skalica a zpět
Vyplouvá ze Strážnice každý víkend a státní svátek od května do konce srpna v 10.00.
Diskuze:
- 12571×Jaro – zvířátka z krabic
- 11657×Barevní ptáčci
- 11038׎elvičky
- 10429×Podzim – ježek
- 10338×Podzim – houby