Baťův kanál

Baťův kanál

Strážnice (Jihomoravský kraj)

Budete-li se pohybovat v okolí Kroměříže, Otrokovic, Sudoměřic, Hodonína či okolí, nenechte si ujít jedinečnou vodní stavbu na řece Moravě – Baťův kanál. Kanál pochází z 30. let minulého století a dnes je využíván jaku turistická vodní cesta. Vzhledem k tomu, že k řízení malých plavidel na Baťově kanálu není třeba žádné zvláštní oprávnění, nabízí se zde skvělá možnost vyzkoušet si řízení lodi na vlastní kůži.

Plavební cesta Baťův kanál byla vybudována v letech 1934–1938 společnými silami Země Moravskoslezské a firmy Baťa. Tato vodní cesta původně sloužící k přepravě lignitu je dlouhá 51 km, z nichž 27 km vede řekou Moravou a zbytek uměle vybudovaným kanálem. Plavba zde fungovala do roku 1945, poté byla zničena válkou a následně obnovena do roku 1961.

Hlavním po vodě dopravovaným materiálem byl lignit z Ratíškovických dolů, které vlastnila firma Baťa. Lignit se dopravoval do Otrokovic, kde byl spalován pod kotli tepelné elektrárny, která zásobovala kožedělný závod teplem a elektřinou.

V současné době je kanál zprovozněn pro turistickou a sportovní plavbu. Od cestovních kanceláří zde působících je možné si zapůjčit rozmanité druhy plavidel od kánoe po osobní loď pro 30 osob. Cestovní kanceláře nabízejí také pravidelné plavby po kanále i zajímavé celodenní programy pro školy od mateřských po vysoké.

Otevírací doba

Pravidelné plavby

Květen, červen, září:

Každý víkend a státní svátek:

Hodinová vyhlídková plavba s průvodcem – odjezdy lodě v 11.00 a 15.00

Červenec, srpen:

Hodinová vyhlídková plavba se koná každý den v 11.00 a v 15.00

Vstupné

80 Kč dospělý

40 Kč dítě od 3 let do 150 cm

Kontakt

  • Web: www.batuvkanal.net

Trasa

Strážnice - Petrov - Sudoměřice - Skalica a zpět

Vyplouvá ze Strážnice každý víkend a státní svátek od května do konce srpna v 10.00.

Hodnocení:
  • Počet hvězdiček je 3/5
Přečteno: 3292×