Veselý Kopec u Hlinska

Veselý Kopec u Hlinska

Veselý Kopec (Pardubický kraj)

Veselý kopec nedaleko Hlinska je jako stvořený pro hezkou procházku, odkud na vás nenásilně dýchne historie. Skanzen, který se zde rozkládá, vás okouzlí svou romantikou a svérázným půvabem dobových stavení.

Veselý Kopec je skanzen volně rozptýlených zemědělských usedlostí postavených od poloviny 19. století do 1. poloviny 20. století. Jsou v něm uchovány ukázky typických zemědělských staveb a staveb na zpracování zemědělských produktů. Skanzen se nachází na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů. Nejednoho malíře okouzlilo střetnutí harmonické, nepoškozené krajiny s chudou oblastí hor plnou kopců a kamení.

Vznikla zde osada, která přináší svědectví o životě a práci a zábavě drobných rolníků 19. a 20. století. K vidění jsou budovy jako špýchar, ovčín, výměnek, čtyřboká stodola pokrytá šindelem, zvonička z Jeníkova, usedlost z Lezníku, haltýř se studánkou, suška ovoce ze Stříteže, suška lnu, hájenka z Kozojed, včelín, vodní olejna z Damašku, mlýn, usedlost z Mokré Lhoty, stupník na tlučení třísla, výměnek ze Širokého Dolu aj.

Část objektů je původní a část byla přenesena z okolních vesnic. Expozice je doplněna ukázkou původních strojů na vodní pohon.

Pravidelně se zde konají doprovodné akce s ukázkou starých lidových řemesel a tradic. U skanzenu je parkoviště a občerstvení.

Doprava

Vlakem

Nejbližší vlaková stanice je v nedaleké obci Vítanov, odtud je nutné dojít do skanzenu pěšky po zelené značce, je to asi 4 km. Ze zastávky Stružince lze dojít také, není tu však značená turistická stezka.

Autobusem

Nejbližší autobusová zastávka je v Dřevíkovicích, o víkendech však autobusová doprava téměř nejezdí. Z Dřevíkovic jsou to 2 km. Je také možné dojet autobusem do Trhové Kamenice, odtud jsou to pěšky 2–3 km.

Otevírací doba

Duben a říjen: denně mimo pondělí, pokud není státním svátkem, 9–16 hodin

Květen – srpen: denně mimo pondělí 8–17 hodin

Září: denně mimo pondělí, pokud není státním svátkem, 8–16 hodin

Vstupné

30 Kč, 20 Kč (senioři) a 15 Kč

Při kulturních akcích se vybírá příplatek.

Kontakt

  • Web: http://www.vesely-kopec.cz
Hodnocení:
  • Počet hvězdiček je 3/5
Přečteno: 4417×