Hrad Zvíkov

Hrad Zvíkov

Zvíkovské Podhradí (Jihočeský kraj)

Hrad Zvíkov, který je ze tří stran obklopen Orlickou přehradou, patří svou romantickou polohou ke skvostům mezi našimi hrady. Výlet na Zvíkov spojený s plavbou parníkem je pro děti nezapomenutelným zážitkem.

Král českých hradů – tak označil historik August Sedláček hrad Zvíkov. Není divu. Umístěn na vysoké skalní šíji, dříve vypínající se nad soutokem Vltavy s Otavou, dnes ze tří stran obklopen Orlickou přehradou. Stále však velice majestátní. A také romantický a malebný.

Hrad Zvíkov založil již Přemysl Otakar I. Po Přemyslovcích hrad vlastnili postupně Rožmberkové, Švamberkové, Eggenbergové a Schwarzenberkové.

Dominantou celého areálu je velká válcová věž s břitem. Nejstarším dochovaným objektem je hranolová Hlízová věž v nároží paláce.

Hrad Zvíkov je národní kulturní památkou.

Přístupný je Královský palác, jehož součástí je Hlízová věž. Prohlídku tvoří jedna trasa. Návštěvníci procházejí volně bez průvodce, orientují se podle šipek.

Volně je přístupná i kaple sv. Václava s nástěnnými malbami a oltářem Mistra zvíkovského Oplakávání.

Zvíkov můžete obdivovat také z Orlické přehrady, pokud využijete některé z nabídek na plavbu parníkem. Krátká plavba trvá jen 30 minut a poplatek není vysoký. Děti budou nadšené.

K hradnímu areálu vede pěkná asfaltová cesta, takže kočárek zde není problém. Ve spodnější části areálu počítejte s kamenitým terénem.

K nástupním molům na parníky je třeba zdolat několik schodů.

Návštěvu tohoto krásného hradu si rozhodně nenechte ujít.

Otevírací doba

duben a říjen so, ne 9.30–16.00

květen a září út–ne 9.30–16.30

červen – srpen út–ne 9.00–17.30

Vstupné

plné 45 Kč

snížené 25 Kč

Kontakt

Hrad Zvíkov, pošta Písek, 397 01

telefon/fax: 382 285 676

  • E-mail: zvikov@budejovice.npu.cz
  • Web: www.hrad-zvikov.eu
Hodnocení:
  • Počet hvězdiček je 3/5
Přečteno: 3366×